هوش تجاری یا BI که مختصر کلمه Business Intelligenc بوده، یک فرایند تکنولوژی محور جهت تجزیه و تحلیل انواع داده‌ها است. در‌واقع این پروسه به تمامی مدیران و افراد فعال در یک کسب و کار و صاحبان کسب و کار‌ها، اطلاعات بسیار مفید و عملی ارائه می‌دهد.امروزه تجهیزات هوش تجاری BI به منظور تجزیه و بررسی داده‌ها به شکل‌های گوناگونی به کاربران ارائه می‌شود که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به داشبورد، گزارش، نقشه، گراف، چارت و سایر ابزار‌هایی که قادر باشد، تمامی اطلاعات مهم و همچنین داده‌های خام و تازه را به صورت بصری و کاربردی نمایش دهند.در اصل هوش تجاری این امکان را برای مدیران کسب و کار‌ها فرام می‌کند تا متوجه شوند چه مواردی در پیشرفت، موفقیت و یا شکست پروژه‌هایشان تاثیر گذار است. این مورد سبب شده تا مدیران بهتر به این نکته پی ببرند که چه مواردی باعث سود بیشتر و چه مواردی سبب سود کمتر و ضرر می‌شود.

مهمترین مراحلی که پروسه هوش تجاری را در برمی گیرد، عبارت است از:

 • آماده کردن تمامی اطلاعات و داده‌‌ها؛ در این مرحله مجموعه‌ای از داده‌ها به منظور آنالیز و ارزیابی مدیریت و مدل خواهند شد.
 • درخواست و پرس‌و‌جو تحلیل از داده‌های جمع آوری شده،پخش تمامی شاخص‌های کلیدهای مهم عملکردی و دیگر یافته‌ها برای انواع کاربر‌های تجاری
 • به کارگیری اطلاعات به منظور افزایش تاثیرگذاری و پیشرفت در تصمیم‌های تجاری

 

فایده هوش تجاری در کسب و کارها؟

بدون شک استفاده از هوش تجاری در کسب و کار‌ها مزیت و فایده‌های فراوانی دارد. مهمترین فایده‌های هوش تجاری در کسب و کار‌ها عبارت است از:

 • تصمیم گیری سریع و آسان

 

زمانی که ما به تمامی داده‌ها و همچنین اطلاعات آماری دسترسی داشته باشیم، بهتر می‌توانیم با در نظر گرفتن وضعیت خود، تصمیم‌های کاربردی و بهتری را بگیریم. برای نمونه جهت پاسخ به سوالات متداول اعم از: همکاری کردن با کدام شرکت و اشخاص بهتر است؟ وارد شدن به کدام رابطه باعث ضرر می‌شود؟ سود بیشتر در چه چیزی است؟ و… به راحتی می‌توان از سیستم هوش تجاری کمک گرفت. همچنین ما با به کارگیری سیستم هوش تجاری توانسته‌ایم پیشنهاد‌های بسیاری را دریافت کنیم و همچنین اقدامات متنوعی را انجام دهیم که منجر به سود بیشتر می‌شود.

 

 • کمک به افزایش دستاورد و بهره‌وری‌ها

  یکی از مهمترین فایده‌های هوش تجاری در کسب و کارهای مختلف، شناسایی و معرفی تمامی عواملی است که سبب سود و یا زیان خواهد شد. در اصل با تشخیص و شناسایی تمامی موارد مضر و زیان‌آور و سپس حذف یا ویرایش آن‌ها، تا حدود زیادی می‌توان مانع از ضرر بیشتر و نابودی کسب و کار شد.

 

 • صرفه جویی در هزینه‌ها

  سیستم هوش تجاری BI قادر است، تمامی هزینه‌های اضافی ارگان‌های مختلف جهت ثبت نام و استخدام نیروی انسانی را تا حد زیادی کاهش دهد و در نتیجه فرایند جمع کردن، تجزیه و تقسیم‌بندی داده‌ها را با تمرکز، توجه و سرعت بیشتری انجام دهد.

 

 • اعلام گزارش به طور دائم و مرتب

  مدیریت سازمان و شرکت، مانند شرکت اینترنتی ما به منظور سازماندهی و مدیریت بهتر و مفید‌تر، به گزارش‌دهی مرتب در تمامی قسمت‌ها نیاز داریم. انجام تمامی این پروسه‌ها به شکل دستی توسط نیروی انسانی امری سخت، پیچیده، هزینه‌بر و زمان بر خواهد بود. از این‌رو سیستم هوش تجاری یا BI این شرایط را برای شرکت ما و دیگر سازمان‌ها مهیا کرده است تا گزارش‌های هر قسمت به طور دائم، کامل و جامع به صاحبان و مدیران سازمان مربوطه ارائه شود و مدیر در هر موقع که بخواهد به راحتی می‌تواند این اطلاعات را به شکل مجزا ارزیابی نماید.

 

 • رقابت اصولی و سالم

  رقابت بین کسب و کارهای مختلف زمانی هیجان‌انگیز و جذاب است و باعث ترقی بیزینس می‌شود که یک آمار صحیح و دقیق از مقدار سود و ضرر، مقدار فروش، پیش بینی در مورد روز و سال‌های آینده و… خود داشته باشیم. زمانی که ما بدانیم چه هدفی داریم و به صورت دقیق می‌خواهیم چه کاری انجام دهیم، رقابت با دیگر کسب و کار‌ها، برایمان جذاب و جالب‌تر می‌شود.

 

داشبورد چیست؟

به بخشی از یک نوع سیستم که در برگیرنده انواع ابزار‌ها و شاخص‌ها برای تصمیم گیری دقیق و صحیح‌تر است و اغلب به منظور کنترل و راهنمایی یک سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد، به اصطلاح داشبورد گفته می‌شود.

داشبورد مدیریتی از جمله ابزار‌هایی به شمار می‌رود که تمامی اطلاعات مورد نیاز جهت سازماندهی شرکت مورد نظر را با کمک انواع نمودارها و از طریق شکل‌های گرافیکی به کاربران نشان می‌دهد. در‌واقع به شکلی که می‌توانیم میزان موفقیت و پیشرفت یک طرح و کلی‌ترین اطلاعات مربوط به آن را با یک نگاه کلی و بررسی ساده به دست آوریم. توجه داشته باشید که داشبورد مدیریتی اصولی و مناسب کاملا دقیق و مرتب طراحی شده و در نتیجه اطلاعات درستی را به نمایش می‌گذارد.

امروزه روش‌های بسیاری به منظور درک بهتر با روش کارکرد داشبورد مدیریتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از رایج‌ترین و بهترین این روش‌ها می‌توان به تشبیه داشبورد مدیریتی به داشبورد یک خودرو اشاره کرد. دلیل رایج بودن این مثال این است که اکثر افراد داشبورد خودرو را مشاهده کرده‌اند و تا حدودی با آن آشنایی دارند.

در داشبورد مدیریتی تمامی اطلاعات لازم در اختیار مدیران شرکت قرار گرفته است؛ دقیقا مطابق داشبورد خودرو که تمامی اطلاعات مهم روبروی راننده قرار دارد و به آسانی قابل مشاهده است. با کمک داشبورد مدیریتی، ما مدیران این امکان را داریم که نحوه پیشرفت کار و تمامی نقاط مفید و ضعف کارها به خوبی آگاه شویم. علاوه‌بر این به راحتی می‌توان فهمید که کدام قسمت‌ها به اصلاح و بازنگری نیاز دارند و کدام قسمت‌ها عملکرد درستی دارند.

 

فایده داشبورد در کسب و کارها

وجود داشبورد مدیریتی در کسب و کارها فایده و مزایای بسیاری دارد. در‌واقع تمامی اطلاعات و نمودار‌هایی که در داشبورد‌های مدیریتی به ما مدیران ارائه می‌گردد، این امکان را می‌دهد تا برای طولانی مدت برنامه ریزی نماییم و با در نظر گرفتن اطلاعات به نحوی برنامه ریزی کنیم که به بهترین و عالی‌ترین دستاورد‌ها برسیم. علاوه‌بر این داشبورد مدیریتی به ما نشان می‌دهد که با سرمایه‌گذاری بر روی کدام قسمت، بیشترین سود را به دست خواهیم آورد.

به دست آوردن حداکثر سود افراد فعال در یک شرکت یا سازمان از دیگر روش‌هایی به حساب می‌آید که داشبورد مدیریتی به ما در سازماندهی بهتر شرکت کمک می‌نماید. علاوه‌‌بر این، به کارگیری داشبورد مدیریتی تاثیر بسیاری در صرفه‌جویی وقت و هزینه دارد. بدین شکل که با تحلیل تمامی ورودی و خروجی‌ها متوجه می‌شویم که باید از چه نوع تکنیک‌هایی به منظور رساندن گروه به هدف تعیین شده استفاده کنیم و در هر زمان با در نظر گرفتن داده‌های داشبورد، یک تصمیم مناسب و عالی بگیریم.

داشبورد مدیریتی این قابلیت را دارد که کارکرد شرکت و سازمان مورد نظر را کمی و قابل اندازه گیری نماید تا از این طریق بتوان آن را به طور کامل ارزیابی کرد. در اصل استفاده از داشبورد مدیریتی و دستیابی به اطلاعات مهم از آن تاثیر بسیاری در پیشرفت و موفقیت ما و مجموعه دارد و پیشرفت در این مسیر را آسان‌تر می‌کند و در هر دوره، دستاورد‌های بیشتری را به ما بدهد.

 

طراحی داشبورد‌های مدیریتی

به منظور طراحی یک داشبورد مدیریتی که از سرعت بالا و کارایی عالی برخوردار باشد، شیوه‌های مختلفی وجود دارد عالی‌ترین آن به کارگیری نمونه‌های اولیه است. ساخت داشبورد با کمک نمونه‌های اولیه، دو مزایای مهم دارد؛ اولین و مهمترین مزیت این است که به کاربران اجازه می‌دهد تا از جهت پاسخگویی به تمامی سوالات کاملا مطمئن شوند. دومین مزایا این است که مجموعه طراحی داشبورد، قابلیت دارد تا امکان‌پذیری را خیلی سریع بررسی و تحلیل نماید و تمامی احتیاجات کسب و کار مورد نظر را به داده و سایر ملزومات مهم و تکنیکی تفسیر نماید.

به دلیل آنکه یک داشبورد مدیریتی، یک منظره خلاصه شده به حساب می‌آید که از انواع نمودار‌ها، نقشه‌های حرارتی و جدول‌های مختلف استفاده می‌نماید؛ از جهت جنبه بصری می‌بایست دارای طراحی پروسه‌ها به شکل ابتدایی، آسان، ساده و با سرعت زیاد باشد. لازم به ذکر است که طراحی کردن یک داشبورد مدیریتی کارا و مناسب، تاثیر بسیار زیادی در بهبود عملکرد شرکت و سازمان دارد.

طراحی داشبورد مدیریتی سریع و کارا شامل مراحل بسیاری می‌شود این مراحل طراحی عبارت‌اند از:

 • ایجاد کردن یک بدنه داشبورد
 • اجرا کردن معیار‌ها در یک برنامه واسطه
 • دمو کردن داشبورد
 • برگزاری یک جلسه کامل و جامع در رابطه با نیاز‌ها
 • اطاعت کردن از یک نوع رویکرد توسعه تکراری در رابطه با مخاطبان کسب و کار
 • اعتبار بخشیدن به داشبورد از طریق یک گروه مدیریتی
 • برنامه‌ریزی جهت آپدیت کردن

 

تحلیل پیشرفته داده‌ها

از جمله روش‌هایی که به منظور تحلیل داده‌ها با کمک مدل‌سازی پیش بین الگوریتم‌های یادگیری اتوماتیک و ماشینی، یادگیری عمیق، خودکارسازی پروسه و مراحل کاری و دیگر شیوه‌های آماری، تمامی اطلاعات کسب شده از منابع مختلف را آنالیز و ارزیابی می‌نماید، تحلیل پیشرفته داده می‌گویند.

توجه داشته باشید که امروزه تحلیل پیشرفته داده از شیوه‌های قدیمی و سنتی هوش تجاری یا BI توسعه یافته و از این‌رو معمولا از علوم داده به منظور پیش بینی الگوها و برآورد امکان رخ دادن اتفاق‌های آینده استفاده می‌نماید. در‌واقع ما شرکت و سازمان‌ها با کمک این شیوه به راحتی می‌توانیم، کارایی خود را بهبود ببخشیم و با توجه به شرایط محیطی و وضعیت خود، بهتر و آگاهانه‌تر تصمیم بگیریم.

تجهیزات تحلیل پیشرفته که اغلب در علوم داده مورد استفاده قرار می‌گیرند، نتیجه ترکیب شدن و گسترش ارزیابی تجویزی و تحلیل پیش بین هستند. در‌واقع این تجهیزات کمک می‌کنند تا تعداد موارد بیشتری جهت تولید مدل‌های پیش بین و تصویرسازی پیشرفته در اختیار متخصصان قرار بگیرد.

تحلیل پیشرفته داده‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و باعث شده تا امروزه شرکت‌های بسیاری به صورت تخصصی آن را انجام دهند. در‌واقع تحلیل پیشرفته به شرکت و سازمان‌های مختلف کمک می‌کند تا از داده‌هایی که دارند، جدا از مبحث فرمت و محل ذخیره شدنشان، بهترین و بیشترین استفاده را داشته باشند. از این‌رو به عنوان یک منبع گرانبها و مهم محسوب می‌شود.

همچنین از طریق تحلیل پیشرفته به راحتی می‌توان انواع مشکلات و مسائل کاری سخت و دشوار را که شیوه‌های قدیمی هوش تجاری از پس آن برنمی‌آیند، برطرف کرد. برای مثال، در صورتی‌که یک تولید کننده‌ی اقلام مصرفی بخواهد یک موتور بازاریابی مفهومی را طراحی و تولید نماید، با سوالات متداولی روبرو می‌شود که باید به آن‌ها پاسخ دقیق دهد. در نهایت می‌توان گفت که تحلیل پیشرفته داده‌ها به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا با کمک مجهز کردن تمامی مدل‌های خود به هوش مصنوعی و داده‌های تاریخی، به سوالات زیر پاسخ دقیق و کامل‌تری بدهند.

مهمترین سوالات مطرح شده برای یک تولید کننده عبارت است از:

 • چند وقت طول می‌کشد تا مشتریان یک محصول ویژه را تمام کنند؟
 • در کدام ساعت روز یا هفته، پذیرش کردن مشتریان در مقایسه با تبلیغات بازاریابی افزایش می‌یابد؟
 • مقدار سوددهی تبلیغات در این مواقع تقریبا چقدر خواهد بود؟
 • محصولات تولید شده با چه نرخی بیشترین فروش را به خود اختصاص می‌دهند؟

 

مشاوره تخصصی هوش تجاری

استفاده از هوش تجاری یا BI تصمیم گیری داده محور را در شرکت و سازمان‌های مورد نظر امکان‌پذیر می‌کند. در‌واقع هوش تجاری این امکان را به سازمان‌ها می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا داده‌های صحیح را در بهترین زمان در اختیار کارکنان و تصمیم گیران کسب و کار قرار دهند و همچنین در مدت کوتاه با کمک تجهیزات قوی داده‌ها را ارزیابی و تجزیه نمایند و در نتیجه یک تصمیم مناسب و عالی را برای آینده سازمان خود بگیرند.

 

شرکت هوش تجاری چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

شروع یک کسب و کار جدید نه تنها به سرمایه اولیه، علم و دانش و البته صبر تجاری نیاز دارد، بلکه به اطلاعات تحلیلی نیز نیاز دارد تا به آن دسترسی کامل داشته باشد. در صورتی‌که با توجه به انواع اطلاعات نادرست و حتی ناقص تصمیم‌هایی گرفته شود، به نتایج ناموفق و زیان باری در آن کسب و کار خواهیم رسید که عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد.

همچنین میزان حجم داده‌ها و اطلاعات خام برای پردازش در کسب و کار‌های گوناگون، با یکدیگر فرق دارد و در اکثر آن‌ها می‌بایست به کمک نیرو‌های متخصص و باتجربه مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد.

در چنین وضعیتی به آسانی می‌توان از کاربرد‌های خاص خدمات هوش تجاری BI به منظور توسعه و ترقی در بیزینس‌ها استفاده کرد و در مدت کوتاه به راحتی به داده‌های نهایی دسترسی داشته باشید. تمامی این مراحل و پروسه‌ها توسط سایت ما که به عنوان بهترین شرکت هوش تجاری شناخته شده است، انجام می‌شود.

 

آخرین مقالات

فهرست مطالب