کلان داده ابزار مهمی برای کسب و کارها بوده که برای به دست آوردن بینش در مورد مشتریان، عملیات و بازارهای خود مورد استفاده است. هم‌چنین به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا مقادیر زیادی از داده‌ها را برای کشف الگوهای پنهان، همبستگی‌ها و سایر بینش‌هایی که می‌تواند به آنها در تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر تجاری کمک کند، تجزیه و تحلیل کنند. کلان داده همچنین می تواند برای بهبود عملیات، ارائه خدمات بهتر به مشتریان، ایجاد کمپین‌های بازاریابی شخصی و انجام اقدامات دیگری که می‌تواند درآمد را افزایش دهد مورد استفاده قرار گیرد. تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ به سازمان‌ها کمک می‌کند تا خواسته‌ها و ترجیحات مشتری خود را با تجزیه و تحلیل رفتار مشتری درک کنند، این تجزیه و تحلیل به شرکت‌ها کمک می‌کند تا شیوه‌ها، استراتژی‌ها و رویه‌هایی را برای رشد کسب و کار خود توسعه دهند و همچنین به آنها اجازه می‌دهد تا روند‌ها و الگو‌های مرتبط با مشتری را شناسایی کنند که می‌تواند منجر به کسب و کار سودآور‌تر شود. به‌علاوه، داده‌های بزرگ را می‌توان برای ادغام حوزه‌های خرید فیزیکی و دیجیتال یا پیشنهادات بر اساس خرید‌های گذشته یا سابقه مرور مشتری استفاده کرد. به طور کلی، کلان داده ابزار ارزشمندی برای کسب و کار‌ها است زیرا بینش‌های ارزشمندی را ارائه می‌دهد که می‌تواند به آنها در تصمیم‌گیری آگاهانه و بهینه سازی عملیات خود کمک کند.

 

کلان داده چیست؟

 کلان داده مجموعه‌ای از داده‌ها بوده که حجم آن بسیار زیاد است، اما با گذشت زمان به طور تصاعدی در حال رشد است و به اصطلاح با سه V مشخص می شود: حجم ، سرعت و تنوع. کلان داده‌ها می‌توانند ساختار یافته، نیمه ساختار یافته یا بدون ساختار باشند و طیف گسترده‌ای از انواع داده‌ها مانند داده‌های متنی، صوتی، تصویری و حسگر را در بر می‌گیرد. کلان داده مهم است زیرا می‌توان از آن برای استخراج اطلاعات بهره برد و در پروژه‌های یادگیری ماشین و مدل سازی استفاده کرد. بیگ دیتا با استفاده از فناوری‌های مدیریت داده‌های بزرگ مانند Hadoop و Apache Spark ذخیره و پردازش شده و با استفاده از نرم افزاری که به طور خاص برای مدیریت مجموعه داده‌های بزرگ و پیچیده طراحی شده است، تجزیه و تحلیل می شود.

 

کلان داده در کسب و کار

 کلان داده اصطلاحی است که حجم بزرگ و سختی از داده‌ها را توصیف می‌کند؛ اعم از ساختاریافته و بدون ساختار، پروژه‌های کلان داده به منابع زیادی برای پردازش و ذخیره‌سازی داده‌ها نیاز دارند، اما همکاری با رایانش ابری، فناوری‌های کلان داده می‌تواند راهی مقرون به صرفه برای مدیریت انواع داده‌ها باشد. Big Data می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا روندها، ترجیحات و الگوهای موجود در پایگاه داده عظیمی را که هنگام تعامل مردم با محصولات یا خدمات آنها ایجاد می‌شود، درک کنند. همچنین می‌توان از آن برای بررسی پروفایل‌های مشتری در زمان واقعی استفاده کرد، با استفاده از بیگ دیتا انواع مختلفی از طرح‌های پیشرفته کامپیوتری را در عرض چند ثانیه آزمایش کرده و ایمنی و حفاظت از داده‌ها را تضمین کنید. توسعه فناوری‌های داده‌های بزرگ گنجینه‌ای از اطلاعات را برای کسب و کارها باز کرده است. قبل از آن، BI و برنامه های کاربردی تجزیه و تحلیل عمدتا به داده‌های ساختار یافته ذخیره شده در پایگاه‌های داده محدود می‌شدند. Big Data به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که از داده‌های موجود خود در برنامه‌های عملیاتی و تحلیلی بیش از همیشه استفاده کنند. استفاده از داده‌های بزرگ برای بسیاری از شرکت‌های پیشرو برای پیشی گرفتن از رقبا، بسیار مهم بوده است. در بسیاری از صنایع، تازه واردان و رقبای تثبیت شده از استراتژی‌های داده محور برای رقابت، تصاحب سهم بازار، افزایش سود، کاهش هزینه‌ها، بهبود خدمات به مشتریان و کسب مزیت رقابتی استفاده می‌کنند. کلان داده همچنین با ارائه بینش‌های عملی شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا تصمیمات بهتر و مداخلات دقیق‌تری اتخاذ کنند. بیگ دیتا نحوه استفاده جهان از اطلاعات تجاری را تغییر داده است مطبوعات تجاری مملو از حکایات و مطالعات مواردی هستند که نشان می‌دهد چگونه استفاده هوشمندانه از کلان داده می‌تواند عملکرد کسب و کار را بهبود بخشد. شرکت‌ها از مزایای کامل استفاده از کلان داده بهره نخواهند برد مگر اینکه بتوانند تغییرات را به طور موثر در پنج حوزه تنظیم استراتژی، طراحی سازمانی، مدیریت استعداد، طراحی فرآیند و پیاده سازی فناوری، مدیریت کنند.

 

 

محدودیت‌های کلان داده

داده‌های بزرگ دارای مزایای بسیاری مانند ارائه هوش تجاری و بینش‌های تحلیلی پیشرفته برای تسهیل فرآیند تصمیم‌گیری هستند. با این حال، محدودیت‌هایی نیز در ارتباط با کلان داده وجود دارد که یکی از این محدودیت‌ها مقیاس‌پذیری است. کلان داده می‌تواند مشکلات مقیاس‌پذیری را ایجاد کند، مانند ابزار پایگاه داده که نمی‌تواند مجموعه داده‌های بی‌نهایت بزرگ را در خود جای دهد که این امر می‌تواند منجر به مشکلات ظرفیت ذخیره‌سازی و عملکرد شود. از محدودیت‌های دیگر کلان داده می‌توان به پردازش منطقی یا هوشمند نیز اشاره کرد. به هر حال فناوری‌های سنتی توانایی پردازش مجموعه داده‌های بزرگ را به روشی هوشمندانه ندارند تکنیک‌های هوش مصنوعی (AI) مانند یادگیری ماشینی و الگوریتم‌های تکاملی می‌توانند راه‌حل‌های دقیق‌تر، سریع‌تر و مقیاس‌پذیرتری برای تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ ارائه دهند اما آنها همچنان محدودیت‌های خاص خود را دارند.

 

 

برنامه های کاربردی داده‌های بزرگ

Big Data در بسیاری از صنایع از جمله اکتشاف انرژی، تجزیه و تحلیل بازار مالی، کشف تقلب، بازاریابی، حمل و نقل، دولت، تجارت، مراقبت‌های بهداشتی و امنیت سایبری کاربرد‌‌های گسترده‌ای دارد. از داده‌های بزرگ می‌توان برای کشف الگوها و روندهای پنهان در رفتار مشتری استفاده کرد برای مثال پیش بینی کنید مردم چگونه زندگی می‌کنند و چه چیزی می‌خرند، بدون تعبیر انسانی ماشین‌ها را رانندگی کنید، تجزیه و تحلیل دقیق احساسات را در مورد مسابقات ورزشی در زمان واقعی ارائه دهید و با ارائه ویدئو، موسیقی و کتاب‌ در یک مکان، تجربه مشتری را بهبود بخشید. در مراقبت‌های بهداشتی از کلان داده‌ها برای جمع آوری داده‌هایی در مورد تجربیات بیمار استفاده می‌شود که پزشکان می‌توانند از آنها برای درمان بهتر استفاده کنند. در آموزش از داده‌های بزرگ برای ارائه راه‌حلی برای روش یک‌اندازه مجموعه‌های دانشگاهی، با کمک به سیستم‌های یادگیری الکترونیکی استفاده می‌شود. در امنیت سایبری از کلان داده‌ برای سوء استفاده از کارت‌های اعتباری/دبیت، درمان خطرات اعتباری مخاطره آمیز، شفافیت تجاری و کاهش ریسک پولشویی استفاده می‌شود. به طور کلی، برنامه‌های کاربردی داده‌های بزرگ می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا با تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده‌ها و کشف الگوهای پنهان، تصمیمات تجاری بهتری بگیرند.

 

 

چالش‌های بیگ دیتا

Big Data حوزه وسیع و پیچیده‌ای است و چالش‌های زیادی در ارتباط با آن وجود دارد. این چالش‌ها شامل ذخیره سازی  در حال پردازش، امنیت، پیدا کردن و رفع مشکلات کیفیت داده‌ها، مقیاس بندی سیستم‌های کلان داده، ارزیابی و انتخاب فناوری‌های کلان داده، اشتراک گذاری و دسترسی به داده‌ها‌، پیچیدگی‌های یکپارچه سازی و آماده سازی داده‌ها است، به‌علاوه گنجاندن حجم عظیم داده در تجزیه و تحلیل، تمرکز بر ذخیره‌سازی داده با کیفیت و مسائل مقیاس پذیری داده‌های بزرگ، فقدان دانش در میان متخصصان نیز یک چالش بزرگ در مورد استفاده از داده‌های بزرگ است، زیرا ممکن است آنها درک لازم را از نحوه مدیریت حجم زیادی از داده‌ها یا نحوه انتخاب ابزار مناسب برای نیاز‌های خود را نداشته باشند. علاوه‌بر این، شرکت‌ها ممکن است پیچیدگی ایجاد یک پلت فرم تجزیه و تحلیل مراقبت‌های بهداشتی را دست کم بگیرند، که می‌تواند منجر به چالش‌های بیشتر در استفاده موثر از داده‌های بزرگ شود.

 

آخرین مقالات

فهرست مطالب