به مجموعه‌ای از کارها که بیزینس‌های مختلف به منظور نشان دادن تصویری واضح و جذاب از خدمات و محصولات خود به مشتریان می‌سازند، برندینگ می‌گویند. در اصل انجام این اقدامات و نقشه‌ها و رعایت گام‌های برندینگ باعث می‌شود تا یک هویت انسانی با خصوصیات خاص رفتاری و ظاهری به سازمان‌های مورد نظر بدهد و در نهایت یک ارتباط حسی میان صاحبان بیزینس و مخاطبان ایجاد کند. در این مطلب قصد داریم شما را با برندسازی و مهمترین گام‌های برندینگ آشنا کنیم.

 

مهمترین گام‌های برندینگ چیست؟

در ابتدا توجه داشته باشید که مراحل و گام‌های برندسازی محصولات و خدمات متفاوت بوده؛ زیرا یک بیزینس در زمان branding محصول، یک نوع محصول تعیین شده را در در راس همه‌ی کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی جای‌گذاری می‌کند؛ در صورتی که در branding شرکتی، بخش گسترده‌ای از انواع خدمات و محصولات به اسم شرکت مورد نظر و عرضه کننده درگیر خواهند شد.
بد نیست بدانید که ایجاد یک برند نیاز به تلاش گسترده و زمان زیادی دارد و نمی‌توان یک شب یک برند معروف و معتبر را ساخت. در بسیاری از مواقع باید برای برندسازی، هزینه و زمان زیادی بگذارید؛ البته ممکن است در این مسیر دچار یک اشتباه جزئی شوید و همین امر تمام تلاش‌ها و هزینه‌های شما را از بین ببرد و در نتیجه شما به اول راه برگردید و ناچار از صفر شروع کنید. از این رو بهتر است با گام‌های برندینگ آشنا شوید و به صورت اصولی در این مسیر حرکت کنید.
مهمترین مراحل برندسازی عبارت است از:

 • مشخص کردن هدف بیزینس خود
  بدون شک یک برند موفق دارای یک هدف قوی، متمرکز و ثابت است. همچنین هدف تعیین شده به طور دائم اساس تمامی تلاش‌ها و کارهای بیزینس قرار خواهد گرفت و از این خارج شدن از مسیر صحیح را نخواهد داد و همچنین دید مخاطبان، کارکنان بیزینس و بازار نسبت به آن بسیار مؤثر است. در صورتی که در مشخص کردن هدف اصلی خود دچار سردرگمی و مشکل شدید، حتما از دایره سیمون سینک بهره ببرید و به سوالات ذکر شده در آن پاسخ دهید.
 • شناسایی رقیبان خود
  هنگامی که یک کسب و کار رقبای خود را بشناسد، متوجه جایگاه بیزینس خود در بازار خواهد شد و از نتیجه آن نیز مطلع می‌شود. علاوه بر این به تمامی نقاط قوت و قابلیت‌های خویش دست پیدا کرده و به آسانی م توان جهت قانع کردن مشتریان از این نقاط قوت استفاده کنید.
 • مشخص کردن مشتری هدف خود
  در ابتدا توجه داشته باشید که همه‌ی بیزینس‌ها حول محور مشتری می‌گردد؛ در اصل نوع ماموریت و پیغام شما را انواع درخواست ها، رفتار و فعالیت‌ها و نوع سبک زندگی آن‌ها تعیین خواهند کرد. همچنین بدانید که شما به هیچ عنوان نمی‌توانید تمامی مخاطبان و بازار مربوط به مشتریان را از آن خود کنید و رضایت کامل آن‌ها را به دست آورید، از این رو تنها باید قسمتی از بازار را انتخاب کرده و بر روی آن تمرکز و کار کنید.
  در زمان برندسازی شما این امکان را دارید تا مشتری محبوب و خاص خود را به وجود آورید. شما باید از خود این پرسش را بپرسید که دوست دارید چه افرادی مشتری شما باشند و شخص ایده آل شما باید چه خصوصیات و عادت‌های رفتاری را داشته باشد. از این رو با توجه به این سوالات تمامی نقشه‌های بازاریابی خود را مشخص و گردآوری نمایید. تا این لحظه سه گام مهم branding و برندسازی را برای شما ذکر کردیم که این سه مرحله برندینگ اهمیت بسیاری داشته و باید کاملا اصولی انجام شود؛ زیرا ادامه این راه در گروه این سه مرحله است.
 • تعیین کردن ماموریت و چشم‌انداز خود
  مشخص کردن دقیق ماموریت و چشم‌انداز خویش گام بعدی برندینگ محسوب می‌شود. بدون شک در یک بیزینس برخورداری از یک چشم اندازه و ماموریت دقیق و تعیین شده به صاحب آن بیزینس کمک کرده تا تصمیم‌های صحیح و مناسبی را اتخاذ کند و همچنین مراحل و پروسه‌های مشخص و هدفمندتری را تعرین نماید.
  در یک چشم‌انداز هدف بلند مدت، آینده‌ای زیبا و ایده آلی را تعریف می‌نماید که قصد دارد روزی به آن دست یابد. امکان دارد این هدف احساسی و حتی آرمانی به نظر آید. همچنین چشک‌انداز به تمامی کارکنان فعال در حوزه مربوطه به منظور انجام فعالیت گسترده‌تر و بیشتر، انگیزه بخشیده و در نهایت این افراد را نسبت به کار خود متعهد می‌کند.
  به مجموعه‌ای از اقدامات در حال انجام بیزینس مورد نظر ماموریت می‌گویند که در پایان می‌بایست فرد را به چشم‌انداز خویش برساند. به بیان دیگر ماموریت تعیین می‌کند که فرد به چه روش و با انجام چه اقداماتی به چشم‌انداز خویش دست یابد.
 • یافتن صدا و لحن برند خود
  از دیگر گام‌های branding پیدا کردن نوع صدا و لحن برند خود و مناسب بودن آن با کسب و کار است. صدل و لحن برند چگونگی ارتباط میان او با مخاطبان را مشخص می‌نماید. در اصل صدای صاحب یک برند بیانگر شخصیت نوع بیزینس وی است که ممکن است یک شخصیت قوی، آگاه و جدی و مهربان را نشان دهد.
 • ایجاد پیام و داستان شخصیت خویش
  به وجود اوردن پیام و داستان شخصیت مورد نظر از جمله گام‌های branding محسوب می‌شود که در واقع امری مهم و حساس است. توجه داشته باشید که داستان سازمان مورد نظر می‌بایست یک خاطره و روایتی زیبا، احساسی و جذاب از یک قهرمان را نشان دهد و محتوای مفیدی را شامل شود.
 • ساختن هویت بصری بیزینس خود
  ساختن هویت بصری کسب و کار از دیگر گام‌های مهم برندینگ به حساب می‌آید که در موفقیت نهایی اهمیت فراوانی دارد. در اصل یک کسب و کار باید مشخص نماید که مشتریان با چه موارد بصری و نشانه‌های گرافیکی او را بشناسند. در این گام از برندینگ باید اجزایی از جمله لوگو، پالت رنگی مخصوص انتخاب شده، تایپوگرافی و فونت، سبک و نحوه عکاسی و نوع تصویرها و… را طرحی کرده تا از این طریق تصویر ظاهری هویت خود را برای مخاطب بسازند.
 • ایجاد هماهنگی و یکپارچه‌سازی
  در این مرحله از برندینگ یک کسب و کار موظف است هویت و عکس برند خود را در همه عناصری که ممکن است مشتری مشاهده و مطالعه کند و یا بخواند، منعکس نماید.
 • حفظ ثبات خود
  وفادار بودن به تمامی مفاهیم و خصوصیات برند خویش وعدم تغییرات در آن به صورت دائم از دیگر گام‌های برندینگ است.
آخرین مقالات

فهرست مطالب