ایمیل مارکتینگ شکلی از بازاریابی مستقیم است که از‌ایمیل، برای تبلیغ محصولات یا خدمات کسب و کار شما و همچنین برای ایجاد روابط با مشتریان و مشتریان بالقوه استفاده می‌کند. بازاریابی‌ایمیلی می‌تواند به شما در افزایش آگاهی از برند، هدایت ترافیک به وب سایت، ایجاد سرنخ و افزایش فروش کمک کند. بازاریابی‌ایمیلی همچنین می‌تواند شخصی‌سازی و تقسیم‌بندی شود تا پیام‌های مرتبط و به موقع به بخش‌های مختلف مخاطبان شما ارائه شود. برخی از نمونه‌های ایمیل مارکتینگ عبارتند از:‌ایمیل‌های خوش‌آمدگویی، ‌ایمیل‌های خبرنامه، ‌ایمیل‌های پیشرو، ‌ایمیل‌های تبلیغاتی، ‌ایمیل‌های معاملاتی و‌ایمیل‌های تعامل مجدد. هر نوع‌ ایمیل هدف خاصی در سفر مشتری دارد. برای انجام مؤثر بازاریابی‌ایمیلی، باید برخی از بهترین شیوه‌ها و استراتژی‌ها را دنبال کنید، مانند:

 

 • هرگز لیست‌ ایمیل نخرید، با درخواست اجازه از بازدیدکنندگان، مشتریان و مشتریان احتمالی وب سایت خود، لیست‌ایمیل خود را بسازید.
 • از انتخاب دوگانه استفاده کنید، این بدان معناست که از مشترکین خود بخواهید آدرس‌ ایمیل خود را پس از ثبت نام تأیید کنند. این امر به شما کمک می‌کند از شکایات هرزنامه جلوگیری کنید و قابلیت تحویل را بهبود بخشید.
 • لیست‌ ایمیل خود را بخش‌بندی کنید، این به این معنی است که فهرست‌ ایمیل خود را بر اساس معیار‌هایی مانند جمعیت‌شناسی، رفتار، علایق، اولویت‌ها و غیره به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. این امر به شما کمک می‌کند‌ ایمیل‌های مرتبط‌تر و شخصی‌شده‌تری را به هر بخش ارسال کنید.
 • خطوط موضوعی جذاب را ایجاد کنید، این اولین چیزی است که مشترکین شما هنگام دریافت‌ ایمیل شما می‌بینند. یک موضوع خوب باید توجه آن‌ها را جلب کند، حس کنجکاوی آن‌ها را برانگیزد و آن‌ها را ترغیب کند که‌ ایمیل شما را باز کنند.
 • یک کپی واضح و مختصر بنویسید، این محتوای‌ایمیل شماست. خواندن، درک و عمل کردن آن باید آسان باشد. همچنین باید با لحن و صدای برند شما مطابقت داشته باشد.
 • طراحی‌ایمیل‌های واکنشگرا و جذاب، این به این معنی است که مطمئن شوید‌ ایمیل‌های شما در هر دستگاه و اندازه صفحه نمایش خوب به نظر می‌رسند و به خوبی کار می‌کنند. می‌توانید از قالب‌ها یا ابزار‌ها برای ایجاد‌ ایمیل‌هایی با ظاهر حرفه‌ای بدون کدنویسی استفاده کنید.
 • ایمیل‌های خود را تست و بهینه کنید، به این معنی که عناصر مختلف‌ ایمیل‌های خود مانند خطوط موضوع، کپی، تصاویر، طرح‌بندی و غیره را آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای مخاطبان شما بهتر است. می‌توانید از ابزار‌هایی مانند تست A/B یا تجزیه و تحلیل برای اندازه‌گیری و بهبود عملکرد‌ ایمیل خود استفاده کنید.
 • قوانین و مقررات بازاریابی‌ایمیلی را دنبال کنید، این به معنای احترام به حریم خصوصی و ترجیحات مشترکین و رعایت قوانین و استاندارد‌های کشور یا منطقه شماست. به عنوان مثال، در ایالات متحده، باید قانون CAN-SPAM را دنبال کنید. در اتحادیه اروپا، باید از GDPR پیروی کنید. و غیره

 

مزایای ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ روشی قدرتمند و مقرون به صرفه برای برقراری ارتباط با مخاطبان و رشد کسب و کارتان است. برخی از مزایای ایمیل مارکتینگ عبارتند از:

 • شما می‌توانید محتوای شخصی و هدفمند را بر اساس علایق، ترجیحات و رفتار مخاطبان خود ایجاد کنید. در ایمیل مارکتینگ برای بهبود محصولات، خدمات و تجربه مشتری خود می‌توانید بازخورد و نظرسنجی از مشتریان خود جمع‌آوری کنید. همچنین می‌توانید با ارسال پیشنهادات، تبلیغات و تخفیف‌های به موقع و مرتبط برای مشترکین خود، فروش خود را بهبود بخشید.
 • می‌توانید با قرار دادن پیوند‌هایی به پست‌های وبلاگ، صفحات فرود، فروشگاه آنلاین یا سایر منابع، ترافیک وب سایت خود را ایجاد کنید. همچنین با ارائه محتوای ارزشمند، مشوق‌ها یا آزمایش‌های رایگان به مشتریان بالقوه خود، سرنخ‌های خود را افزایش دهید.
 • با تقسیم‌بندی فهرست ‌ایمیل مارکتینگ خود و ارسال کمپین‌های خودکار بر اساس محرک‌ها یا رویداد‌ها، در زمان مناسب به افراد مناسب دسترسی پیدا کنید. می‌توانید کمپین‌های مقرون به صرفه‌ای تولید کنید که بازده سرمایه‌گذاری بالایی در مقایسه با سایر کانال‌های بازاریابی داشته باشند.

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین استراتژی‌های بازاریابی برای کسب و کار‌های کوچک است زیرا به شما امکان می‌دهد اعتماد، وفاداری و آگاهی از برند را با مخاطبان خود ایجاد کنید.

 

 معایب ایمیل مارکتینگ

همانطور که گفتیم ایمیل مارکتینگ روشی قدرتمند در بازاریابی است که برقراری ارتباط با مخاطبان و رشد کسب و کارتان را بهبود می‌بخشد. ایمیل مارکتینگ بدون چالش و ایراد نیست. برخی از معایب بازاریابی‌ ایمیلی عبارتند از:

 

 • مسائل اسپم، ایمیل مارکتینگ می‌تواند به عنوان هرزنامه علامت‌گذاری شود و در لیست‌ ایمیل شما دیده نشود. امروزه بسیاری از کاربران از فیلتر‌های اسپم و ابزار‌های مشابه برای جلوگیری از هرگونه ایمیل مارکتینگ استفاده می‌کنند. شما باید بهترین شیوه‌ها را دنبال کنید تا از ارسال هرزنامه به مشترکان خود جلوگیری کرده و قوانین ضد هرزنامه را رعایت کنید.
 • ‌ایمیل‌های تحویل نشده، ایمیل مارکتینگ ممکن است به دلایل مختلف مانند آدرس‌ ایمیل نادرست، ‌ایمیل‌های برگشتی، سرور‌های مسدود شده یا خطا‌های فنی به دست گیرندگان شما نرسد. شما باید بر میزان تحویل خود نظارت داشته باشید و هر مشکلی را که ممکن است بر آن تأثیر بگذارد برطرف کنید.
 • ‌ایمیل‌های باز نشده، اگر گیرندگان شما علاقه‌ای به محتوا یا پیشنهاد شما نداشته باشند، ایمیل مارکتینگ می‌تواند نادیده گرفته یا حذف شود. شما باید خطوط موضوعی جذاب و مرتبط ایجاد، کپی و طراحی کرده تا توجه مخاطبان را به خود جلب کنید و آن‌ها را تشویق کنید که‌ ایمیل‌های شما را باز کنند.
 • رقابت شدید، ایمیل مارکتینگ می‌تواند با رقابت بسیاری از برند‌ها و بازاریابان دیگر روبرو شود که برای جلب توجه و وفاداری مخاطبان شما رقابت می‌کنند. شما باید از میان جمعیت متمایز شوید و ارزش و تمایز را به مشترکین خود ارائه دهید.
 • سهولت لغو اشتراک، ایمیل مارکتینگ می‌تواند به راحتی مشترکین را از دست بدهد اگر از محتوا یا تعداد دفعات ایمیل شما راضی نباشند. شما باید به ترجیحات و انتخاب‌های مخاطبان خود احترام بگذارید و در صورت تمایل، لغو اشتراک را برای آن‌ها آسان کنید.
 • برای تبدیل فروش قابل توجه به مخاطبان زیادی نیاز دارید، ایمیل مارکتینگ برای ایجاد فروش و درآمد قابل توجه، می‌تواند به مخاطبان زیاد و واجد شرایط نیاز داشته باشد. شما باید یک لیست‌ ایمیل تقسیم‌بندی شده و مبتنی بر مجوز بسازید که به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند است.
 • مقررات مختلف‌ ایمیل برای مشتریان بین‌المللی، ‌ایمیل مارکتینگ می‌تواند در هنگام برخورد با مشتریان بین‌المللی با چالش‌های قانونی و فرهنگی متفاوتی روبرو شود. شما باید از قوانین و هنجارهای‌ ایمیل متفاوتی که برای کشور‌ها و مناطق مختلف اعمال می‌شود آگاه باشید.
 • مشکلات طراحی در دستگاه‌های مختلف، ایمیل مارکتینگ ممکن است با مشکلات طراحی در دستگاه‌های مختلف مانند رایانه‌های رومیزی، لپ تاپ‌ها، تبلت‌ها یا گوشی‌های هوشمند مواجه شود. شما باید طرح‌های‌ ایمیلی واکنش‌گرا و سازگار با موبایل ایجاد کنید که با اندازه‌ها و وضوح صفحه‌های مختلف سازگار باشد.

 

موارد گفته شده برخی از معایب رایج بازاریابی‌ ایمیلی هستند که باید از آن‌ها آگاه باشید و سعی کنید بر آن‌ها غلبه کنید. اگر به درستی انجام شود، بازاریابی‌ایمیلی همچنان یک کانال بازاریابی بسیار مؤثر و سودآور است.

 

آخرین مقالات

فهرست مطالب