اینترنت اشیا (IoT) سیستمی از دستگاه‌های محاسباتی مرتبط، ماشین‌های مکانیکی و دیجیتال، اشیاء، حیوانات یا افراد است که با شناسه‌های منحصربه‌فرد (UID) و توانایی انتقال داده‌ها از طریق شبکه، بدون نیاز به انسان به انسان ارائه می‌شوند. یا به اصطلاح دیگر تعامل انسان با کامپیوتر. اینترنت Iot از همگرایی فناوری‌های بی‌سیم مانند بلوتوث، وای‌فای و توسعه سنسورهای کم‌هزینه تکامل یافته است که در طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها از جمله اینترنت اشیاء مصرف کننده، اینترنت اشیاء سازمانی، اینترنت اشیاء تولیدی و صنعتی (IIoT) استفاده می‌شود. مزایای اینترنت Iot شامل افزایش کارایی، بهبود ایمنی و امنیت، تجربه بهتر مشتری، صرفه جویی در هزینه و بهبود تصمیم گیری است. با این حال، به دلیل حجم زیادی از داده‌های جمع آوری شده توسط دستگاه‌های متصل، نگرانی‌هایی در مورد حفظ حریم خصوصی و امنیت نیز وجود دارد. اینترنت اشیا (IoT) یک فناوری به سرعت در حال رشد است که انتظار می‌رود تا سال 2025 به 30.9 میلیارد دستگاه نصب شده برسد. در سال 2023، کسب‌وکارها می‌توانند از فناوری‌های نوآورانه اینترنت اشیا برای ایجاد جریان‌های درآمدی جدید و مدل‌های تجاری استفاده کنند. ۱۰ فناوری برتر اینترنت اشیا در سال 2023 عبارتند از:

 • فناوری‌های مجهز به 5G
 • دوقلوهای دیجیتال و متاورس سازمانی
 • اقدامات امنیتی بهبود یافته و تبادل اطلاعات
 • تجزیه و تحلیل و اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی
 • ابزارک‌های فناوری هوشمند از اینترنت اشیا /حسگرهای اینترنت اشیا
 • تجزیه و تحلیل داده‌های اینترنت اشیا
 • سیستم‌های ردیابی و نظارت IoT
 • سیستم‌های مدیریت زنجیره تامین هوشمند
 • فناوری هوش مصنوعی با زیرساخت اینترنت اشیا برای ارتباط بهتر انسان و ماشین
 • جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل قوی داده‌ها

 

 

روندهای فناوری اینترنت اشیا 2023

  در سال 2023، پیش‌بینی می‌شود که حدود 43 میلیارد دستگاه به اینترنت متصل شوند و تا سال 2025 تعداد دستگاه‌های IoT به 75.44 میلیارد خواهد رسید. مهمترین روندهای IoT برای سال 2023 عبارتند از: جایگزینی فزاینده شبکه‌های بی سیم 2G/3G با شبکه های 4G/5G، تقویت استفاده از اینترنت Iot در مشاغل مختلف، اقدامات امنیتی بهبود یافته برای دستگاه های IoT مصرف کننده، افزایش استفاده از دوقلوهای دیجیتال و متاورس سازمانی، بهبود بخشیدن به تبادل اطلاعات بین دستگاه‌ها، پیشرفت در فناوری مراقبت‌های بهداشتی که توسط IoT فعال شده است، افزایش استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با اینترنت Iot و توسعه شهرهای هوشمند که با فناوری IoT فعال شده‌‌اند. انتظار می‌رود این روندها باعث رشد بازار اینترنت اشیا در سال 2023 و پس از آن شود و تنها در سال جاری با رشد 18 درصدی به 14.4 میلیارد دستگاه متصل خواهد رسید.

 

فناوری‌های برتر اینترنت Iot در سال ۲۰۲۳

در ادامه فناوری‌های برتر اینترنت اشیا برای سال 2023 را بررسی می‌کنیم.

حسگرهای اینترنت اشیا

حسگرهای اینترنت اشیا برای جمع‌آوری داده‌ها از محیط استفاده می‌شوند و سپس می‌توان از آن برای تصمیم‌گیری یا انجام اقدامات استفاده کرد.

 

تجزیه و تحلیل داده‌‌ها

تجزیه و تحلیل داده‌ها برای تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده به منظور به دست آوردن بینش در مورد روندها یا الگوها استفاده می‌شود.

 

 سیستم‌های ردیابی و نظارت

سیستم‌های ردیابی و مانیتورینگ به کاربران این امکان را می‌دهد که دستگاه‌های خود را از راه دور ردیابی و نظارت کنند.

 

 کارخانه‌های متصل

کارخانه‌های متصل از فناوری اینترنت Iot برای خودکارسازی فرآیندها، بهبود کارایی و کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کنند.

 

مدیریت زنجیره تامین هوشمند

مدیریت زنجیره تأمین هوشمند از فناوری IoT برای بهینه‌سازی جریان کالا از تأمین‌کنندگان به مشتریان استفاده می‌کند.

 

برنامه های کاربردی مراقبت های بهداشتی

برنامه‌های مراقبت بهداشتی از فناوری اینترنت Iot برای نظارت بر سلامت بیماران از راه دور و همچنین دسترسی به سوابق پزشکی استفاده می‌کنند.

 

 برنامه های کاربردی ساخت

برنامه‌های تولیدی از فناوری اینترنت اشیا برای نگهداری پیش بینی شده، کنترل کیفیت و مدیریت موجودی استفاده می‌کنند.

 

 یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل داده‌ها

یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل داده‌ها در ترکیب با فناوری IoT برای تجزیه و تحلیل پیش بینی داده‌های جمع‌آوری شده استفاده می‌شود.

 

 برنامه های کاربردی بخش دولتی

برنامه‌های کاربردی بخش دولتی از فناوری اینترنت اشیا برای ایمنی عمومی، مدیریت ترافیک، بهره‌وری انرژی، مدیریت زباله و غیره استفاده می‌کنند.

 

 برنامه های کاربردی خدمات مشتری

برنامه های کاربردی خدمات مشتری از فناوری اینترنت Iot برای تعامل با مشتری و تجربیات شخصی استفاده می‌کنند.

 

 برنامه های توسعه وب و برنامه های شهرهای هوشمند

در نهایت، برنامه‌های توسعه وب از فناوری IoT برای طراحی رابط کاربری و بهینه‌سازی معماری استفاده می‌کنند.انتظار می‌رود فناوری 5G نقش مهمی در توسعه فناوری‌های اینترنت اشیا در سال 2023 ایفا کند، زیرا سرعت‌های سریع‌تر و اتصالات مطمئن‌تری را برای دستگاه‌های IoT ممکن می‌سازد. نمونه‌هایی از برنامه‌های کاربردی اینترنت Iot در دنیای واقعی در سال 2023 شامل شهرهای هوشمند، خانه‌های هوشمند، ماشین‌های خودران، کشاورزی، ردیاب‌های تناسب اندام، کارخانه‌های متصل، مهمان‌نوازی و گردشگری، نظارت بر سلامت و موارد دیگر است.

 

چالش‌های فناوری اینترنت Iot در سال ۲۰۲۳

به نظر می‌رسد در سال 2023، اینترنت اشیا (IoT) بیش از 43 میلیارد دستگاه متصل به اینترنت داشته باشد. این امر باعث ایجاد تعدادی از چالش‌های فناوری برای کسب‌وکارها می‌شود، مانند امنیت داده‌ها، انطباق با مقررات، ادغام اینترنت Iot، یادگیری ماشین و خطرات امنیت سایبری. انتظار می‌رود افزایش اینترنت اشیا 5G به دلیل افزایش اتصال دستگاه‌ها و سیستم‌ها، خطرات امنیتی جدیدی ایجاد کند. برای رسیدگی به این موضوع، شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرده است که امیدوار است تا اوایل سال 2023 برچسب‌های امنیتی استانداردی را برای تولیدکنندگان دستگاه‌های اینترنت Iot مصرف‌کننده اعمال کند. علاوه‌برآن پیش بینی می‌شود بخش مراقبت‌های بهداشتی نیز در سال 2023 از فناوری اینترنت اشیا بهره‌مند شود. ارزش بازار دستگاه‌های بهداشتی مجهز به اینترنت اشیا تا سال 2023 به 267 میلیارد دلار خواهد رسید. به‌علاوه استانداردسازی یکی از بزرگترین چالش‌های پیش روی رشد اینترنت Iot در سال 2023 است و نبردی بین رهبران صنعت خواهد بود که مایلند بر بازار تسلط داشته باشند.

 

بهترین شیوه های امنیتی اینترنت Iot  در سال ۲۰۲۳

برای اطمینان از امنیت دستگاه‌های IoT در سال 2023، تعدادی از بهترین روش‌ها وجود دارد که باید اجرا و نظارت شوند. این روش‌ها عبارتند از:

 • خرید دستگاه‌هایی با ویژگی‌های امنیتی قوی
 • غیرفعال کردن ویژگی‌های استفاده نشده
 • پیاده‌سازی و نظارت بر فرآیندهای تولید
 • توسعه، استقرار و نظارت
 • استفاده از استانداردها و دستورالعمل‌های موجود برای ایجاد یک پایه قوی برای بهبودهای مداوم

 

علاوه‌بر این، سازمان‌ها باید از تهدیدات احتمالی مانند دسترسی غیرمجاز یا دستکاری دستگاه‌های متصل و همچنین تهدیدات جدید امنیت سایبری که ممکن است در سال 2023 ایجاد شوند آگاه باشند. سازمان‌ها همچنین باید از چارچوب امنیت سایبری NIST به عنوان راهنمایی برای اجرای بهترین شیوه‌ها برای امنیت دستگاه اینترنت اشیا استفاده کنند. مانند محافظت از اعتبارنامه‌های ابری، استفاده از کنترل‌های جبران‌کننده برای ایمن کردن دستگاه‌ها و استفاده از راه‌حل‌هایی مانند Microsoft Defender برای نظارت؛ در نهایت، مهم است که با دنبال کردن اخبار و منابع صنعت، از آخرین پیشرفت‌ها در امنیت اینترنت Iot به‌روز باشید.

 

آخرین مقالات

فهرست مطالب