سرمایه‌گذاری در web3 نیاز به یک فرآیند چهار مرحله‌ای دارد. ابتدا تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید یک سرمایه‌گذار منفعل باشید یا فعال؟! سرمایه‌گذاران غیرفعال می‌توانند در ETF‌های متاورس مانند(METV)Roundhill Ball Metaverse ETF سرمایه‌گذاری کنند در حالی که سرمایه‌گذاران فعال باید مجموعه‌ای از دارایی‌ها و سهام دیجیتال جهانی را ایجاد کنند. دوم، شرکت‌ها و پروژه‌هایی را که می‌خواهید در آنها سرمایه‌گذاری کنید انتخاب کنید. سوم، تخصیص دارایی خود را انتخاب و در نهایت، بر اساس قوانین آنتروپی (اندازه‌گیری)، دارایی خود را به طور مرتب نظارت و چک کنید. مستقیم‌ترین مسیر برای سرمایه‌گذاری در web3، دستیابی به توکن‌های پروژه Web3 از طریق خرید کردن، کسب درآمد یا هدیه گرفتن است. برای انجام این کار، به CoinMarketCap بروید و The Web3 Project را جستجو کنید، روی دکمه با برچسب “Market” در نزدیکی نمودار قیمت ضربه بزنید تا لیستی از گزینه‌های خرید (همچنین به عنوان جفت بازار شناخته می‌شود) را مشاهده کنید. اگر نیاز به خرید پروژه Web3 با رمزنگاری دیگری دارید، ابتدا یک کیف پول رمزنگاری ایجاد کنید که از پروژه Web3 پشتیبانی می‌کند، سپس اولین ارز را بخرید و از آن برای خرید پروژه Web3 استفاده کنید. مراقب تغییرات قیمت پروژه Web3 باشید تا بتوانید تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد زمان خرید یا فروش بگیرید.

 

web3 چیست؟

Web3 که به عنوان وب 3.0 نیز شناخته می‌شود ایده‌ای برای تکرار جدید وب جهانی بوده که مفاهیمی مانند تمرکززدایی، فناوری‌های بلاک چین و اقتصاد مبتنی بر توکن را در خود جای داده است. وب۳ توسط بنیانگذار Polkadot و یکی از بنیانگذاران اتریوم، گاوین وود در سال 2014 ابداع شد. هدف Web3 انتقال کنترل از شرکت‌های اینترنتی متمرکز به کاربران عادی اینترنت است. پروژه‌های Web3 برنامه‌های غیرمتمرکز و بدون مجوز هستند که بر مبانی و اصول فناوری بلاک چین تکیه دارند. نمونه‌هایی از پروژه‌های وب ۳ برای سرمایه‌گذاری در web3 عبارتند از: راه‌حل‌های مقیاس‌بندی لایه ۲، ابزارهای DeFi، استیبل کوین‌ها، بازارهای NFT، بازی‌هایی برای کسب درآمد و لانچ‌پدهایی که برای جلب رضایت سرمایه‌گذاران اولیه طراحی شده‌اند. توسعه وب 3 مستلزم درک اصول اصلی فناوری بلاک چین بوده و دامنه پروژه‌های وب 3 بسیار گسترده است.

 

ویژگی‌های web3

وب 3.0 که از آن به عنوان وب معنایی نیز یاد می‌شود، آخرین نسل وب جهانی است و با تمرکززدایی، یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین مشخص می‌شود. ویژگی‌های کلیدی وب 3.0 شامل: وب معنایی، هوش مصنوعی، گرافیک سه بعدی، اتصال و فراگیر بودن، فناوری بلاک چین، دفتر کل توزیع شده (DLT)، شخصی سازی، حریم خصوصی و امنیت، ارتباطات انسانی در دنیای واقعی است. وب معنایی یا همان وب۳ ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا داده‌ها را به روشی معنادار‌تر از قبل درک کنند، در حالی که هوش مصنوعی به کاربران اجازه می‌دهد تا تجربیات شخصی‌سازی بیشتری داشته باشند. گرافیک سه بعدی تجربه‌ای فراگیرتر را برای کاربران فراهم می‌کند. اتصال و فراگیر بودن، اتصال یکپارچه بین کاربران و دستگاه‌های درگیر در شبکه را تضمین می‌کند. فناوری بلاک چین بستری امن برای ذخیره سازی داده‌ها و تراکنش‌ها است. شخصی‌سازی به کاربران این امکان را می‌دهد تا تجربه آنلاین خود را مطابق با ترجیحات خود تنظیم کنند. حریم خصوصی و امنیت با شبکه‌های غیرمتمرکز که توسط هیچ نهاد واحدی کنترل نمی‌شوند، بهبود می‌یابد. در نهایت، ارتباطات انسانی در دنیای واقعی از طریق الگوریتم‌های یادگیری ماشینی فعال می‌شود که می‌توانند زبان طبیعی را تفسیر کنند.

 

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در web3

راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در web3 وجود دارد به عنوان مثال اینترنت غیرمتمرکز و بدون مجوز که ویژگی تعیین کننده آن مالکیت است. سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌های رمزنگاری مربوطه را خریداری کرده و از پلتفرم‌های وام‌دهی کریپتو برای دسترسی به سرمایه گذاری بیشتر استفاده کنند، به‌علاوه برای سرمایه‌گذاری در web3 می‌توانید سهام شرکت Web3 در بازار سهام سنتی را خریداری کنید. هنگام سرمایه‌گذاری در web3، سرمایه‌گذاران دو طبقه دارایی کلی را برای انتخاب دارند: سهام و دارایی‌های دیجیتال. انتخاب دارایی شامل استفاده از ابزارهایی مانند CoinMarketCap، DappRadar و DeFi Llama برای فیلتر کردن دارایی‌ها بر اساس دسته یا معیارها است. تخصیص دارایی می‌تواند به صورت ریاضی یا شهودی بر اساس اعتقاد یا تحمل ریسک انجام شود. به دست آوردن (خرید، کسب، یا هدیه گرفتن) توکن‌های پروژه Web3 مستقیم‌ترین مسیر برای سرمایه‌گذاری در web3 است. دقت کنید که توکن‌ها برای هر پروژه بلاک چین متفاوت عمل می‌کنند واین ویژگی‌ها باید قبل از سرمایه‌گذاری در web3 به دقت ارزیابی شوند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز (VC) مشتاق تأمین بودجه برای پروژه‌های Web3 بوده‌اند، زیرا می‌دانند چگونه نرم‌افزار را ارزیابی و آن را بسازند و چگونه فناوری بلاک چین کار می‌کند. به طور کلی، برای سرمایه‌گذاران مهم است که هنگام بررسی گزینه‌های سرمایه‌گذاری در این فضا، ذهنی باز در مورد Web3 داشته باشند و به فرصت‌های جدید توجه کنند.

 

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال وب 3

همانطور که گفتیم Web3 یک پلتفرم غیرمتمرکز است که کاربران را قادر می‌سازد بدون اتکا به خدمات متمرکز با اینترنت تعامل داشته باشند. این فناوری از فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند و در سال‌های اخیر به دلیل پتانسیل افزایش امنیت، حفظ حریم خصوصی و کارآمدی مورد توجه قرار گرفته است. سرمایه‌گذاری در web3 می‌تواند به دو صورت فعال و غیرفعال انجام شود. سرمایه‌گذاری فعال شامل شرکت در پروژه‌هایی مانند مدل‌های بازی برای کسب درآمد یا پیوستن به پروژه‌هایی مانند شبکه تتا است. سرمایه‌گذاری‌های غیرفعال شامل نگهداری بلندمدت دارایی‌های مجازی و افزایش ارزش آن‌ها است. یادآوری می‌کنیم که راحت‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری در web3، دستیابی به توکن‌های پروژه Web3 از روش‌های مختلف مثل خرید، کسب درآمد یا هدیه گرفتن است. توکن‌های محبوب عبارتند از Helium (HNT), Polkadot (DOT), Chainlink (LINK), Filecoin (FIL), Golem (GNT), and Orchid (OXT).

قبل از سرمایه‌گذاری در web3 و سرمایه‌گذاری روی این توکن‌ها ، مهم است که درباره روندهای بازار و اخبار پیرامون آن تحقیق کنید. با تخمینی انتظار می‌رود تا سال 2027 درآمدی معادل 39 میلیارد دلار از پلتفرم‌های محتوای مبتنی بر Web3 به دست آید. با این حال، سرمایه‌گذاری‌ها برای صرافی‌ها، کیف‌پول‌های نگهداری ارز، رمزارز‌های روی رمپ و خدمات وام‌دهی، حدود 85 درصد از شروع زمستان کریپتو کاهش یافته است، هم‌چنین کاهش بیشتری در سال 2023 پیش بینی می‌شود.

 

برنامه‌های وب 3

Web3 مفهومی برای نسل سوم اینترنت بوده که هنوز در حال توسعه است و از فناوری‌هایی مانند بلاک چین، رمزنگاری، NFTs (توکن‌های غیرقابل تعویض)، DeFi (مالی غیرمتمرکز) برای ایجاد یک شبکه باز و برابر با ویژگی‌های مشابه وب سنتی، اما بدون نیاز به واسطه استفاده می‌کند. برنامه‌های وب 3 در حال حاضر با استفاده پلت فرم‌های شبکه حرفه‌ای مانند Ethlance و‌همچنین مرورگرهای غیر‌‌متمرکز مثل Brave Browser and Beaker Browser، پلتفرم‌های بازی مبتنی بر بلاک چین مانند Decentraland شروع به متحول کردن تجارت بین المللی کرده‌اند، علاوه‌بر آن  Web3 دارای برنامه‌های کاربردی بالقوه‌ای در زمینه‌هایی مانند تبلیغات، رسانه‌های اجتماعی، پیام رسانی، دوستیابی، بانکداری، تدارکات و موارد دیگر دارد. ادغام فناوری‌های web3 با مدل‌های پیشرفته هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می‌تواند به اطمینان از ایمنی و کارایی هزینه در صنایع مختلف کمک کند به‌علاوه می‌توان از فناوری بلاک چین برای محافظت از داده‌های مشتری در برابر حملات آینده استفاده کرد. پتانسیل برنامه‌های وب 3.0 برای برخورد با موارد استفاده چندگانه، زمینه‌های ایده‌آلی را برای آزمایش برنامه‌های وب 3 ایجاد می‌کند.

 

آخرین مقالات

فهرست مطالب